Якщо іноземна компанія, яка не є резидентом України, хоче вести підприємницьку діяльність на території нашої країни, то кращим рішенням стане відкриття представництва. Для ряду же фірм це взагалі єдиний вихід, оскільки за законодавством їм не можна створювати у нас дочірні підприємства.

У зв’язку з цим виникає питання: чи може компанія-нерезидент мати в Україні кілька представництв або тільки одне? На жаль, що нерідко буває, чітка відповідь на це питання в українському законодавстві відсутня, що ускладнює справу. Але давайте розбиратися.

Дозволено те, що не заборонено

Аналіз Цивільного та Господарського кодексів України, а також ЗУ «Про зовнішньоекономічну діяльність» дозволяє зробити висновок про те, що прямої заборони на створення іноземною компанією-нерезидентом кількох представництв немає. Також немає і будь-яких обмежень за їх кількістю.

Ч. 18 ст. 5 і ст. 2 ЗУ «Про зовнішньоекономічну діяльність» забезпечують:

  • право іноземних господарюючих суб’єктів створювати представництва в Україні для ведення зовнішньоекономічної діяльності;
  • захист іноземних компаній незалежно від форми власності, місця розташування та інших ознак від дискримінації або будь-яких заборон з боку держави, у результаті чого були б обмежені їхні права (крім винятків, передбачених цим ЗУ).

З огляду на той факт, що українські компанії вільні у своєму праві створювати будь-яку кількість представництв у будь-яких містах України, можна зробити висновок про наявність такого ж права і у іноземних суб’єктів господарювання задля дотримання принципу недискримінації.

Щоб зняти всі заперечення, за роз’ясненням цього питання варто звернутися до держоргану, який за законом зобов’язаний проводити реєстрацію окремих підрозділів, а саме до Міністерства економічного розвитку і торгівлі. Ось це і зробило ТОВ «КПМГ-Україна» і отримало відповідь про те, що українське законодавство не містить заборони на реєстрацію кількох представництв в різних регіонах країни.

INTERNATIONAL LAW

Як зареєструвати окремий підрозділ?

1. Підготуйте і подайте реєстратору щодо кожного (!) підрозділу:

  • заяву про реєстрацію в довільній формі;
  • витяг з торгового реєстру держави, де компанія-нерезидент офіційно зареєстрована;
  • банківську довідку про відкриття рахунку.

2. Сплатіть 2 500 американських доларів у якості державного збору за кожне (!) представництво.

Ось, у принципі, і все. Існуюча практика показує, що будь-яких обмежень з боку податкової служби при реєстрації кількох представництв компаніями-нерезидентами не виникає. Але кожне представництво повинно бути поставлено на облік у якості окремого платника податків.

За матеріалами статті консультанта KPMG в Україні Ганни Голубничої.

Читайте также: Реестр бенефициаров Лихтенштейна

Pin It on Pinterest